Nuplays

Blog rozrywkowych o grach, sporcie i rekreacji

Turystyka

Ile kosztuje metro w Warszawie i jak kupić bilet?

Ile kosztuje metro w Warszawie i jak kupić bilet?

Jak w każdym dużym mieście, tak i w warszawskim metrze, kością niezgody może być cena biletu. Z tego powodu, warto przyjrzeć się, jak określane są ceny na warszawskim metrze i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Określanie ceny biletu metra w Warszawie

Ceny biletów na metro w Warszawie są regularnie aktualizowane, a ich wartość zależy przede wszystkim od rodzaju biletu. Przede wszystkim na uwagę zasługują dwie podstawowe kategorie: bilety jednorazowe oraz bilety czasowe. Są to tzw. bilety zintegrowane, które pozwalają na korzystanie nie tylko z metra, ale także z innych form transportu miejskiego w obrębie strefy, na którą bilet został wykupiony.

Bilet jednorazowy na jedną strefę, czyli tzw. bilet normalny, kosztuje obecnie (stan na 2022 rok) 4,40 PLN. Wczesnym rankiem i po godzinach szczytu, czyli poza okresem obowiązywania biletów krótkoterminowych, zapłacimy za niego 3,40 PLN.

Bilety czasowe dostępne są w wielu wariantach. Bilet normalny 20-minutowy kosztuje 3,40 PLN, 40-minutowy – 4,40 PLN, 60-minutowy – 7 PLN, a natomiast za bilet 90-minutowy trzeba zapłacić 9 PLN.

Istotne informacje dotyczą również cen biletów miesięcznych i kwartalnych. Obecnie bilet na 30 dni dla jednej strefy kosztuje 110 PLN. Jeszcze więcej, bo 280 PLN, zapłacimy za bilet kwartalny. Bilet na cały rok kosztuje 1.100 PLN.

Warto wspomnieć, że duże oszczędności zapewniają bilety ulgowe. Dla uczniów, studentów oraz seniorów powyżej 70 lat obowiązują znaczne zniżki.

Jak wygodnie nabyć bilet metra

Zakup biletu na warszawskie metro nie jest skomplikowanym procesem. Najłatwiejsza opcja polega na zakupie poprzez automaty biletowe, które dostępne są na każdej stacji metra. Istnieje również możliwość nabycia biletów w punktach sprzedaży ZTM czy poprzez aplikacje mobilne współpracujące z zarządem transportu miejskiego, takie jak mPay, SkyCash, moBilet, PeoPay, czy jakakolwiek inna używana do płatności mobilnych. Przy zakupie biletów przez aplikacje mobilne warto mieć na uwadze, że niektóre z nich oferują dodatkowe zniżki czy promocje na bilety.

Dla mieszkańców Warszawy, a także dla osób często korzystających z transportu miejskiego, polecić można karty miejskie. Są to karty zbliżeniowe, na które wystarczy wcześniej załadować wybrany rodzaj biletu. Karty takie są wielokrotnego użytku, a więc są ekologicznym i wygodnym rozwiązaniem.

Poradnik korzystania z automatu biletowego

Zakup biletu na metro w Warszawie w automacie biletowym jest prosty i intuicyjny. Po pierwsze, należy wybrać język na ekranie dotykowym. Automaty obsługują polski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski.

Następnym krokiem jest wybór rodzaju biletu, z rozbiciem na bilety jednorazowe, czasowe, grupowe, itp. Taki wybór umożliwia dopasowanie biletu do indywidualnych potrzeb każdego pasażera.

Potem, należy wybrać liczbę biletów, które chcemy kupić. W przypadku wyboru biletu ulgowego, możemy zostać poproszeni o okazanie dokumentu uprawniającego do zniżki.

Automaty akceptują płatności gotówką oraz kartą. Ważne jest, aby potwierdzić zakup biletów, dotykając przycisku „Kupuje i płacę”. Po chwili, automat wyda bilet, który jest już gotowy do użycia.

Warto także pamiętać, aby za każdym razem skasować bilet przed podróżą. Moment kasowania biletu to początek jego ważności. Przy kontroli, kasownik znajduje się po prawej stronie od drzwi wejściowych do metra.

Naprawdę warto korzystać z Warszawskiego metra, które jest jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na przemieszczanie się po mieście. Pamiętajmy jednak o zasadach korzystania z tego środka transportu i systematycznym kontrolowaniu cennika, aby nie spotkały nas nieprzyjemne niespodzianki w postaci grzywny.

Udostępnij

O autorze

Zespół pasjonatów sportu i turystyki. W naszych artykułach przekazujemy masę wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Zapraszamy do lektury!