Nuplays

Blog rozrywkowych o grach, sporcie i rekreacji

Turystyka

Co można zwiedzić na Podlasiu?

Co można zwiedzić na Podlasiu?

Kraina niezwykłych krajobrazów, bogata historia i niepowtarzalna kultura – wszystko to czeka na odkrycie na Podlasiu, położonym na północnym wschodzie Polski. Ta unikalna region, choć mniej znany turystycznie, skrywa wiele fascynujących zabytków i atrakcji. Pomimo swojego charakterystycznego spokoju i intymności, Podlasie potrafi zachwycić swoją różnorodnością i bogactwem miejsc do zwiedzania. Przygotujmy się więc na ekscytującą podróż!

Poznaj niezwykłe strony Białowieży

Na początek naszej podróży po Podlasiu, zanurzmy się w dzikie serce regionu, które bierze swoje korzenie z Puszczy Białowieskiej – ostatniego na naszym kontynencie fragmentu pierwszego dżungli. Pomnik Przyrody z 1921 roku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest domem dla 800 roślin chronionych, ponad 120 gatunków ptaków i, oczywiście, słynnych europejskich żubrów. Taki kontakt z naturą to fantastyczne doświadczenie!

Jak powiedział już Janusz Korczak „Białowieża! To nie jest park, to nie jest ogród, to jest bajka”. Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Rezerwat Pokazowy „Żubrowisko”, Cerkiew Świętych Męczenników Briańskich, stacja badawcza PAN, Białowieski Park Narodowy, czy kompleks pałacowy Carskiej Puszczy – wszystko to warto zobaczyć, zwiedzając Białowieżę. Miejscem, które z pewnością umili wieczór nad szklanką regionalnego piwa, jest także Białowieska Chata.

Urokliwe miejsca w Białymstoku

Przenosimy się teraz do największego miasta regionu, Białegostoku. Białystok, będący mieszanką różnych kultur, wyznań i narodowości, oferuje wiele atrakcji turystycznych. Na pierwszym miejscu warto wymienić Pałac Branickich, nazywany „Versailles Podlasia”, otoczony pięknym parkiem w stylu francuskim.

Kolejnym punktem jest Białostocka Synagoga, która jest jednym z nielicznych zachowanych zabytków żydowskich w Polsce. Białystok był niegdyś domem dla dużego społeczeństwa żydowskiego, które przelewało się na jego kulturę, nawyki żywieniowe i architekturę.

W Białymstoku można również odwiedzić Muzeum Wojska oraz Muzeum Podlaskie, które stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy o historii i kulturze regionu. Nie można również zapomnieć o licznych festiwalach, takich jak Festiwal Piosenki Rosyjskiej, Festiwal Kultury Kresowej czy Festiwal Teatralny w Białymstoku.

Niezapomniane atrakcje Suwalszczyzny

Zmierzając dalej na północ, docieramy na Suwalszczyznę, region nazywany „polską Szwajcarią” ze względu na jego malownicze krajobrazy. Zaczynamy naszą wędrówką od największego miasta regionu, Suwałk, gdzie warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny ratusz oraz kościół św. Aleksandra – zabytkowy katolicki kościół parafialny.

Jednak Suwalszczyzna to przede wszystkim natura! Podobnie jak Białowieża, ten obszar miał to szczęście uciec przed zniszczeniami industrializacji. Zabytki przyrodnicze obejmują Wigierski Park Narodowy, gdzie znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce – Wigry, Park Krajobrazowy Suwalszczyzna, czy rezerwat Cisów Staropolskich na Szyszkach.

Podczas pobytu na Suwalszczyźnie z pewnością warto odwiedzić wioskę Krzywe, gdzie możemy zobaczyć magiczne domki z gliny, a także Stańczyki – dwie gigantyczne, zapierające dech w piersiach wiadukty kolejowe. Nie można pominąć odwiedzenia anglojęzycznego Cmentarza Wojennego w Wielkolesie, gdzie spoczywają żołnierze, którzy polegli w walkach w 1915 roku.

Niezapomnianą atrakcję stanowi także stalowy krzyż na górze Cisowa, z którego rozciąga się niesamowity widok na okolicę, szczególnie podczas zachodu słońca. Oczywiście, nie można zapomnieć o lokalnej kuchni – połączeniu kuchni litewskiej i polskiej – której smaki zadowolą nawet najbardziej wymagających smakoszy!

Podlasie to naprawdę wyjątkowy region, który zasługuje na to, by go odkryć. Jest to doskonałe miejsce do zwiedzania na rowerze, kajaku lub pieszo – jego piękno jest tak wielkie, że zdecydowanie warto poświęcić na zwiedzanie więcej czasu. Niech to będzie Twoja kolejna podróż!

Udostępnij

O autorze

Zespół pasjonatów sportu i turystyki. W naszych artykułach przekazujemy masę wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Zapraszamy do lektury!