Nuplays

Blog rozrywkowych o grach, sporcie i rekreacji

Turystyka

Co można zwiedzić w Gdańsku za darmo?

Co można zwiedzić w Gdańsku za darmo?

Kiedy marzy ci się podróż pełna niesamowitych doświadczeń, ale twoje fundusze nie są zbyt hojne, nie musisz rezygnować z przygody! Gdańsk, perła północnej Polski i historyczne miasto portowe, oferuje wiele atrakcji, które można zwiedzić całkowicie za darmo. W naszym przewodniku po bezpłatnych atrakcjach Gdańska przekonasz się, że to miasto potrafi zaskakiwać na każdym kroku, niezależnie od grubości twojego portfela.

Bezplatne atrakcje historyczne w Gdańsku

Gdańsk to miasto o niezwykle bogatej historii, którą można odkrywać bez wydawania ani złotówki. Jednym z pierwszych miejsc, które warto odwiedzić, jest Długi Targ. Jest to byłe centrum handlu miejskiego, które dzisiaj stanowi samo serce gdańskiego Starego Miasta. Wędrując po tym placu, możemy podziwiać liczne kamieniczki, które są wizytówką Gdańska.

Kolejnym interesującym punktem na historycznej mapie Gdańska jest Zielona Brama. To jedno z najsłynniejszych miejsc w tym mieście. Budynek, wzniesiony jako część gdańskich fortyfikacji, stanowi obecnie siedzibę oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Choć za wejście do środka trzeba zapłacić, sam widok Zielonej Bramy i przejście przez nią nie kosztuje nas absolutnie nic.

Podobnie jest z Bazyliką Mariacką. Jest to największa średniowieczna, ceglana świątynia w Europie. Podziwianie jej z zewnątrz jest oczywiście bezpłatne, ale warto pamiętać, że wejście do środka również nie obciąża naszego budżetu.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji Gdańska jest słynna Żuraw nad Motławą. Często jest to pierwszy obiekt, który przychodzi na myśl, kiedy słyszymy o tym mieście. Choć zwiedzanie Żurawia jest płatne, to sama panorama miasta z jego powierzchni jest bezpłatna i bez wątpienia warta uwagi.

Przyroda Gdańska za darmo

Gdańsk to nie tylko zabytki i historia, ale również niezwykle atrakcyjne miejsca w kontekście przyrody. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj przepiękny Park Oliwski. Ten największy park w Gdańsku, zlokalizowany w dzielnicy Oliwa, rozpościera się na obszarze blisko 10 hektarów. Możesz tu bezpłatnie podziwiać przeróżne gatunki drzew, krzewów oraz liczne kwiaty. Sporym ułatwieniem dla zwiedzających jest również fakt, że park jest otwarty przez cały rok i wstęp do niego jest zupełnie darmowy.

Podczas pobytu w Gdańsku warto też zwrócić uwagę na Ogród Botaniczny w Oliwie. Ten niezwykle malowniczy zakątek, o powierzchni ponad 11 hektarów, oferuje zwiedzającym niesamowite doświadczenie bliskiego kontaktu z przyrodą. Znajdziemy tu nie tylko wiele różnych gatunków drzew i krzewów, ale także malownicze stawy oraz skarby flory egzotycznej. Wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Dla amatorów długich spacerów brzegiem morza, Gdańsk oferuje piaszczystą plażę w Brzeźnie. Jest to idealne miejsce na letnie popołudnia, grilla, piknik czy sporty plażowe. Bez względu na porę roku, plaża w Brzeźnie zapewnia doskonałe warunki do relaksu.

Aktualne bezpłatne wydarzenia w Gdańsku

Gdańsk to miasto, które tętni życiem i oferuje wiele bezpłatnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Podczas lata warto zwrócić uwagę na organizowane w całym mieście festiwale i koncerty. Jeden z nich, Festiwal Świętojański, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a wstęp na wszystkie jego wydarzenia jest darmowy. To festiwal dedykowany kulturze słowiańskiej i pogańskiej, podczas którego na ulicach Gdańska organizowane są paradę, koncerty, pokazy rękodzieła czy teatralne widowiska plenerowe.

Podobnie atrakcyjne, a jednak zupełnie inne wydarzenie, to Dni Morza. Jest to impreza o charakterze morskim, podczas której na terenie Gdańska odbywają się m.in. zawody sportów wodnych, pokazy statków oraz liczne koncerty. Wszystko to za darmo, bez konieczności kupowania biletów.

W Gdańsku odbywają się również liczne wydarzenia, których celem jest promocja sztuki. Jednym z nich jest Noc Muzeów. Podczas tej jednej nocy w roku wszystkie muzea w mieście otwierają swoje drzwi dla zwiedzających za darmo. To jedna z najlepszych okazji, aby całkowicie bezpłatnie zobaczyć zasoby muzealne, które są jednym z najważniejszych skarbów Gdańska.

Udostępnij

O autorze

Zespół pasjonatów sportu i turystyki. W naszych artykułach przekazujemy masę wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Zapraszamy do lektury!