Nuplays

Blog rozrywkowych o grach, sporcie i rekreacji

Turystyka

Co można zwiedzić w Kujawsko-Pomorskim?

Co można zwiedzić w Kujawsko-Pomorskim?

Województwo kujawsko-pomorskie to miejsce, które zaskakuje różnorodnością atrakcji. Od urokliwych miast pełnych historycznych zabytków, przez malownicze tereny zielone, na interesujących obiektach kultury niekoniecznie kończąc. Połaczenie kulturowych i przyrodniczych kierunków sprawia, że region ten jest idealnym miejscem na wspaniałe eksploracje.

Przeżyj historię w Bydgoszczy

Bydgoszcz, nazywana często miastem na wodzie, to największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, słynące z pięknej architektury i bogatej historii. Spacerując Bruzdą bydgoską, można podziwiać starą zabudowę kamienic oraz ogromny wpływ natury na kształt miasta.

Na pierwszy plan wysuwa się tu Spichlerze nad Brdą – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Bydgoszczy, które obecnie stanowią przestrzeń dla kultury i sztuki. Położone nad samą rzeką, przyciągają zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców koncertami, wystawami czy kinem plenerowym.

Jednym z ważniejszych zabytków architektury sakralnej w mieście jest gotycka bazylika archikatedralna św. Marcina i św. Mikołaja z jej dominującą w pejzażu miasta strzelistą, 86-metrową wieżą.

Kolejnym punktem przyciągającym turystów jest Opera Nova – jeden z najnowocześniejszych teatrów operowych w Polsce, ponadto Bydgoskie Młyny Rothera, symbol wśród bydgoskich zabytków techniki, czy niepowtarzalne Muzeum Mydła i Historii Brudu, które na tle innych muzeów wyróżnia się swoją nieszablonową tematyką.

Odkrywaj średniowieczne sekrety Torunia

Toruń, jako jeden z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski, potrafi zauroczyć każdego. Na liście rekomendowanych do zobaczenia miejsc znajduje się oczywiście Stare Miasto, zaliczane do najcenniejszych zespołów urbanistycznych w Europie. Zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i kryje mnóstwo fascynujących zakątków oraz zabytków.

Absolutnym must-see jest Dom Kopernika – miejsce urodzenia słynnego astronoma, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Symbolem Torunia jest również gotycka Katedra św. Janów – miejsce chrztu Mikołaja Kopernika. Bogato zdobione, gotyckie ratusz, stanowiący niegdyś centrum administracyjne miasta, czy Brama Mostowa – jedna z zachowanych do dziś bram miejskich, są kolejnymi punktami na mapie każdego turysty.

Nie sposób też zapomnieć o toruńskich piernikach, które dostarczą wielu smakowych doznań podczas wizyty w tym mieście. Szczególnie polecamy wizytę w Żywym Muzeum Piernika, gdzie nie tylko doświadczymy historii tego regionalnego przysmaku, ale także spróbujemy upiec swoje własne pierniki.

Wizyta w unikatowym parku etnograficznym w Biskupinie

Podróże w czasie możliwe są nie tylko w świecie nauki. Park Archeologiczny Biskupin to miejsce, które przeniesie nas do epoki żelaza i średniowiecza. Jest to jeden z najstarszych i największych skansenów w Polsce, gdzie można zobaczyć rekonstrukcje dawnych osad.

Biskupin słynie przede wszystkim ze zrekonstruowanej osady z okresu kultury łużyckiej. Drzewostany, wały, fosy, domostwa – wszystko jest tu rekonstrukcją sprzed 2500 lat! Miejsce ma niezwykły urok, a na terenie skansenu organizowane są różne festyny, pokazy i rekonstrukcje historyczne.

Poza unikatową osadą łużycką, w Biskupinie znajduje się również średniowieczna osada, wybudowana według XIII-wiecznych planów. Co więcej, można tu zobaczyć także rekonstrukcje grodziska słowiańskiego z wczesnego średniowiecza oraz grodu obronnego z czasów Mieszka I.

Wizyta w Biskupinie to prawdziwa podróż w czasie, doświadczenie, które pozwala na zrozumienie i docenienie historii naszej kultury. Zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych, edukując i dostarczając niezapomnianych wrażeń.

Udostępnij

O autorze

Zespół pasjonatów sportu i turystyki. W naszych artykułach przekazujemy masę wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Zapraszamy do lektury!