Piłka nożna to bez wątpienia najpopularniejsza dyscyplina sportu na świecie, który rozgrywany jest w przeszło 200 krajach. Ale kto tak naprawdę wymyślił te niezwykle emocjonujące zawody, które przyciągają na stadiony miliony fanów? Spróbujmy wspólnie rozwiązać tę zagadkę.
Kto jest rzeczywistym wynalazcą piłki nożnej?
W poszukiwaniu rzeczywistego wynalazcy piłki nożnej, trzeba zrozumieć, że samo pojęcie „piłki nożnej” może oznaczać różne gry. Tradycja gry w coś przypominającego piłkę nożną sięga setek, a nawet tysięcy lat i jeśli chcemy przypisać autorstwo tej koncepcji jednej konkretnej osobie lub społeczeństwu, napotkamy na poważne trudności.
Pradawni Chińczycy, ponad 2000 lat temu, grali w grę zwaną „Cuju”, która opierała się na kopaniu piłki (wykonanej z włókien roślinnych) w kierunku bramki. Starożytni Egipcjanie, Grekowie i Rzymianie również uprawiali swoje formy gier piłkarskich. Pierwotny futbol wyglądał jednak inaczej niż ten, który znamy dzisiaj. Więc jak z tych pradawnych gier piłkarskich powstała nowoczesna piłka nożna?
Na przestrzeni stuleci, w różnych kulturach powstało wiele gier, które można uznać za pierwotne formy piłki nożnej. W przypadku Europy, do najstarszych należą gry jak 'Episkyros’ w starożytnej Grecji czy 'Harpastum’ w Rzymie. Pierwsze odniesienia do podobnej gry na Wyspach Brytyjskich pochodzą z VIII wieku.
Wszystko to jednak zmieniło się w XIX wieku, kiedy to w 1863 r. w Anglii powstała The Football Association (FA). Zasady gry sformułowane przez tę organizację są uznawane za początek nowoczesnej piłki nożnej. W tym sensie można powiedzieć, że to konkretnie Anglia jest 'wynalazcą’ piłki nożnej, jaką znamy dzisiaj.
Legendy i teorie dotyczące pochodzenia piłki nożnej
Wśród wielu legend i teorii dotyczących powstania piłki nożnej, jedna z najbardziej znanych dotyczy gry, która miała miejsce w Anglii w XII wieku. Mieszkańcy dwóch sąsiednich wiosek grali w nią na otwartej przestrzeni, a „boisko” było ograniczone tylko granicami tych wiosek. Bramkami były bramy zamków wiosek, a piłka była wykonana ze skóry. Gra trwała kilka dni i brało w niej udział kilkaset osób. Celem gry było dotarcie do bramki przeciwnika. Niewiele jest podobieństwa do dzisiejszej piłki nożnej, ale ten łatwy do odtworzenia sport pomógł przetrwać idei gry „nożnej” przez wieki.
Inna teoria mówi, że piłka nożna ma korzenie w pradawnych rytualach i obrzędach, które miały zapewnić pomyślność i płodność ziemi. Na przykład, w starożytnej Grecji, w czasie święta Helena, młodzi mężczyźni grali w Episkiros. Gra polegała na przekazywaniu piłki pomiędzy sobą, nie używając rąk, a punkty zdobywano wprowadzając piłkę na pole przeciwników. Zostało to odnotowane jako jeden z pierwszych zapisanych zasad gry w piłkę nożną.
Wpływ historycznych wydarzeń na rozwój piłki nożnej
Ważnym punktem na osi czasu piłki nożnej jest rok 1848, kiedy to w Cambridge ustalono pierwszy spis prawideł gry. W zasadności są one poprzednikiem tych, które obecnie obowiązują. Dopiero jednak ustanowienie w 1863 roku The Football Association (FA), pierwszego związek piłki nożnej, oraz ustalenie reguł gry, które są ważne do dzisiaj, można uznać za powstanie piłki nożnej, jaką znamy dzisiaj.
Historia piłki nożnej została również mocno ukształtowana przez wydarzenia światowe. Na przykład, I i II wojna światowa miały wielki wpływ na rozwój sportu, zarówno przez bezpośrednie jak i pośrednie uniemożliwienie zawodów, jak i z powodu długoterminowych skutków wojny na społeczności i infrastrukturę sportową. W czasie złotych lat piłki nożnej, od lat 20. do 70. XX wieku, gwałtownie rosnąca popularność telewizji przyczyniła się do globalizacji tego sportu, a wprowadzenie transmisji na żywo spowodowało, że piłka nożna stała się nie tylko sportem globalnym, ale i globalnym biznesem.
Rzeźba historia piłki nożnej, wymyślona przez nieznane osoby i społeczności, była i jest ciągle kształtowana przez kontekst historyczny, społeczny, kulturowy i technologiczny. Ta fascynująca gra jest symbolem zmian, jakie zaszły na przestrzeni wieków i stanowi jej ucieleśnienie w najczystszej formie.