Piłka ręczna to sport, który z czasem zdobył ogromne uznanie na całym świecie. Jego popularność wynika z emocji, jakie towarzyszą będąc na boisku, jak i z trybun. Czas naznaczyć pytanie – kto jest twórcą gry, która przyciąga tylu ludzi, a mianowicie – kto wymyślił piłkę ręczną?
Kto wymyślił piłkę ręczną
Zanim odpowiedź na to pytanie zostanie udzielona, warto przypomnieć, że koncepcja gry drużynowej polegającej na wrzucaniu piłki do bramki przeciwnika nie jest nowa. Istniały różne formy gier w piłkę, które mogły przypominać dzisiejszą piłkę ręczną, już w starożytnej Grecji czy Rzymie. Współczesną piłkę ręczną, jaką znamy dzisiaj, wymyślił jednak Niemiec o nazwisku Karl Schelenz na początku XX wieku.
Schelenz, nauczyciel wychowania fizycznego w Berlinie, początkowo rozwinął grę, która była połączeniem rugby i futbolu, znaną jako „torball”. Chodziło mu o to, aby znaleźć sport, który mógłby zainteresować młodzież zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz gimnazjum. Początkowo gra była przede wszystkim grana na otwartym terenie i obejmowała większą liczbę graczy. Z czasem jednak liczba graczy została zmniejszona, zasady uproszczone, a miejsce gry przeniesione do hal – i tak oto powstała wersja indoorowa piłki ręcznej.
Historia piłki ręcznej
Jak już wspomniano, pierwotne formy gier w piłkę, które przypominają piłkę ręczną, istniały już setki lat temu. Na przykład starożytni Grecy grali w grę o nazwie episkyros, w której dwie strony konkurowały o przepchnięcie piłki do bramki przeciwnika, używając tylko rąk. Od czasów starożytnych do średniowiecznych, różne formy gier w piłkę rozprzestrzeniały się i ewoluowały w różnych częściach świata.
Jednak, jak już wcześniej stwierdzono, umiejętne wzmocnienie tych praktyk zasad, reguł i elementów gry w jedną zorganizowaną formę nastąpiło dopiero w XX wieku, a za to odpowiada Karl Schelenz. Pierwszy oficjalny mecz w piłkę ręczną odbył się w roku 1917, a pierwsze regulacje gry wprowadzono w roku 1926. W roku 1936 piłka ręczna stała się dyscypliną olimpijską podczas letnich igrzysk olimpijskich w Berlinie.
Rozwój piłki ręcznej na świecie
Początkowo piłka ręczna była grana głównie w Niemczech i krajach skandynawskich. Po II wojnie światowej zaczęła jednak zdobywać popularność w innych krajach europejskich, a także na innych kontynentach. W ramach międzynarodowej ekspansji International Handball Federation (IHF) została założona w 1946 roku z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii. Obecnie IHF reprezentuje 209 krajowych federacji i organizuje międzynarodowe turnieje.
Piłka ręczna teraz to zarówno sport halowy, jak i plażowy, a obie te odmiany są teraz częścią programu olimpijskiego. W przeciwnym razie, piłka ręczna jest popularna na całym świecie: w Europie, zwłaszcza w krajach skandynawskich, Niemczech i Francji; w Ameryce Północnej, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku; w Ameryce Południowej, szczególnie w Brazylii, Argentynie i Urugwaju; w Azji, zwłaszcza w Korei Południowej, Japonii i Katarze; a także w Australii i na Nowej Zelandii.
Piłka ręczna jest nie tylko popularnym sportem, ale również narzędziem do promowania zdrowego stylu życia i wartości, takich jak zespół, szacunek i sprawiedliwość. Jest to gra, która zasługuje na docenienie i kontynuację rozwoju na całym świecie.