Nuplays

Blog rozrywkowych o grach, sporcie i rekreacji

Sport

Co to jest gem w tenisie? Wyjaśnienie zasad gry

Co to jest gem w tenisie? Wyjaśnienie zasad gry

Tenis to sport pełen subtelności, wymagający zarówno doskonałej koordynacji ruchowej, jak i szybkiego myślenia. Liczba terminów i zasad może na początku przytłaczać, jednak wszystko staje się jasne, gdy przyjrzymy się bliżej. Jednym z fundamentalnych pojęć, które pojawiają się w trakcie rozgrywki tenisowej, jest gem. Ale co to właściwie znaczy i jaką rolę pełni w meczu tenisowym?

Czym jest gem w tenisie?

Gem, nazywany też gierką, to podstawowy element składowy seta w meczu tenisowym. To w nim zdobywane są punkty, które sumują się do zwycięstwa w gemie, następnie w secie i ostatecznie w całym meczu. Gem kończy się, kiedy jeden z zawodników zdobędzie przynajmniej cztery punkty, a różnica pomiędzy nim a przeciwnikiem wyniesie minimum dwa punkty.

Zrozumienie, czym jest gem, jest kluczowym elementem ogarnięcia zasad gry w tenisa. Bez tej wiedzy trudno pełni zrozumieć przebieg meczu, naliczanie punktów oraz strategie, które stosują gracze na korcie. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze zrozumieć, czym jest gem i jak działa w kontekście większych części rozgrywki, jakimi są sety i mecze.

Jak zdobywa się punkty w gemie?

Podstawową zasadą zdobywania punktów w gemie jest to, że punkty przyznaje się za wygrane wymiany – czyli za sytuacje, gdy przeciwnik nie jest w stanie odbić piłki poprawnym uderzeniem, piłka ląduje poza polem gry lub w siatkę. Jednak punkty w gemie nie są naliczane linearnie. W tenisie posługujemy się niestandardowym zapisem punktów, który jest kolejno 15, 30 i 40, skąd wynika, że trzy pierwsze wygrane wymiany dają odpowiednio 15, 30 i 40 punktów. Po zdobyciu 40 punktów, gracz potrzebuje jeszcze jednej wygranej wymiany, aby zakończyć gem.

W sytuacji, kiedy obaj gracze zdobędą po 40 punktów (tzw. równowaga, deuce), do wygrania gema potrzebne są dwie wygrane akcje z rzędu. Pierwsze wygrane „po równoważeniu” nazywane jest „przewagą”, a zdobycie kolejnej kończy gem. Jeżeli po zdobyciu przewagi stracimy kolejny punkt, wracamy do równowagi – deuce.

Rola gemów w meczu tenisowym

Gemy są podstawowymi jednostkami rozliczeniowymi w meczu tenisowym. Ich zdobywanie jest niezbędne do wygrania seta, a tym samym całego meczu. W tradycyjnych meczach, zwycięży ten zawodnik, który jako pierwszy wygra dwa sety (w meczach mężczyzn w turniejach wielkoszlemowych – trzy). Każdy set zwykle kończy się w momencie, gdy jeden z graczy wygra 6 gemów, zachowując jednak co najmniej dwugemową przewagę nad przeciwnikiem.

Rola gemów w meczu tenisowym jest kluczowa, ponieważ decyduje o tempie i dynamice gry. Każdy gem to także szereg taktycznych decyzji – kiedy zaatakować, kiedy zagrać defensywnie, kiedy próbować zaskoczyć przeciwnika. To małe „bitwy”, które składają się na cały „wojenny” teatr rozgrywany na korcie.

Mimo że tenis może wydawać się skomplikowany, szczególnie dla nowicjuszy, gem jest jednym z najprostszych elementów do zrozumienia. Wystarczy obserwować kilka gemów, aby zrozumieć, jak naliczane są punkty, jak przebiega gra i jak dynamika meczu zmienia się z gemu na gem.

Udostępnij

O autorze

Zespół pasjonatów sportu i turystyki. W naszych artykułach przekazujemy masę wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Zapraszamy do lektury!