Nuplays

Blog rozrywkowych o grach, sporcie i rekreacji

Sport

Ile trwa połowa w piłce ręcznej? Zasady meczu

Piłka ręczna to intensywny, dynamiczny sport, który cieszy się popularnością na całym świecie. Czas gry jest jednym z wielu aspektów, które wpływają na dynamikę meczu. W tym artykule omówimy pytanie, które może nasunąć się zarówno amatorom, jak i profesjonalnym graczom: Ile trwa połowa w piłce ręcznej?

Jak długo trwa połowa w piłce ręcznej?

Zgodnie z oficjalnymi przepisami Federacji Międzynarodowej Piłki Ręcznej (IHF), czas trwania jednej połowy w piłce ręcznej wynosi 30 minut. To oznacza, że pełny mecz piłki ręcznej składa się łącznie z 60 minut aktywnej gry. Ważne jest jednak zaznaczenie, że 30-minutowa połówka dotyczy tylko gry właściwej, bez uwzględnienia przerw, zmian graczy, dyskusji z sędzią, rzutów karnych czy przerw technicznych.

W wielu przypadkach rzeczywisty czas trwania jednej połowy piłki ręcznej może zatem wydłużyć się znacznie powyżej tych 30 minut. Przerwa między dwiema połowami, zwana przerwą na półmetku, zwykle trwa 10-15 minut, chociaż czas ten może być zmienny w zależności od konkretnej ligi lub zawodów.

Długość połowy w piłce ręcznej

Określenie, że połowa w piłce ręcznej trwa 30 minut, ma swoje konkretne uwarunkowania. Przede wszystkim, ta długość połowy jest zgodna z międzynarodowymi przepisami piłki ręcznej i stosowana jest we wszystkich profesjonalnych ligach, w których obowiązują te przepisy. Dotyczy to zarówno rozgrywek męskich, jak i żeńskich.

Oprócz rywalizacji seniorskiej, również w kategoriach juniorskich obowiązuje ten sam nałożony czas. Jedynym wyjątkiem są najmłodsze kategorie wiekowe, gdzie ze względu na młody wiek zawodników, wysiłek fizyczny jest odpowiednio dozowany, a czas trwania połowy skrócony.

W grass-roots, czyli na poziomie amatorskim, długość gry może różnić się w zależności od ligi lub turnieju. Czasem połówki trwają tylko 20 minut, zwłaszcza gdy w jednym dniu odbywa się wiele meczów.

Fakty i wyjątki dotyczące czasu trwania połowy

Jak już wcześniej wspomniano, 30 minut to czas gry właściwej. Są jednak pewne sytuacje, które mogą wydłużyć czas trwania połowy. Jedną z nich jest tzw. „czerwona kartka”. Jeśli zawodnik zostanie ukarany czerwoną kartką, gra jest zatrzymywana, a decyzja o karze jest omawiana. W tych przypadkach zegar jest zatrzymany, a czas, jaki upływa na takie dyskusje, jest dodany do 30 minut.

Innym wyjątkiem jest przypadek dogrywki. W przypadku remisu na koniec regulaminowego czasu gry, stosuje się dogrywkę. Zgodnie z przepisami IHF, składa się ona z dwóch połówek po 5 minut każda. Jeśli po tych dwóch połowkach nadal będzie remis, nastąpi kolejna dogrywka z dwoma dodatkowymi 5-minutowymi połówkami.

W sportach halowych, takich jak piłka ręczna, czas jest uważany za kluczowy element gry. Wakacje na ławce, przerwy na oddech, zmiany członków zespołu, sprzątanie terenu – wszystko to jest wliczane do aktywnego czasu gry. Te zdarzenia mogą znacznie wydłużyć czas, jaki faktycznie upływa podczas meczu piłki ręcznej.