Jak się liczy punkty w tenisnie ziemnym?

Tenis ziemny to sport, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Rozgrywany na różnego rodzaju kortach, zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu, przyciąga tłumy zapalonych kibiców. Niemniej jednak, zasady liczenia punktów w tenisie ziemnym to temat, który dla wielu osób jest zagadką. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem.

Jak się liczy punkty w tenisie ziemnym?

Porozumienie w kwestii systemu punktowania w tenisie ziemnym nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. System punktowy w tenisie jest specyficzny i różni się od systemów punktowych stosowanych w innych dyscyplinach sportowych. Zasady wyliczania punktów w tenisie odesławszy od tradycyjnych gier z piłką, jednak odróżniają się od nich swoim charakterystycznym i niepowtarzalnym modelem.

Podstawowa zasada jest taka, że każda wygrana akcja przynosi jednemu z graczy pewną ilość punktów. Liczba ta jest wyznaczana według charakterystycznego dla tenisa ziemnego systemu, polegającego na podziale punktów na „15”, „30”, „40” i „gra”. 0 punktów w tenisie oznaczane jest jako “0” lub “miłość”. Następnie, po zdobyciu „40”, kolejny wygrany punkt przynosi zwycięstwo w grze.

W przypadku remisu, gdy obaj zawodnicy zdobędą „40”, mówi się o stanie „równo”. Kolejny punkt zdobyty w tej sytuacji, to tzw. „przewaga”. Aby wygrać grę, gracz musi zdobyć punkt będący w stanie przewagi. Jeśli przeciwnik zdobędzie punkt w stanie przewagi, wraca się do stanu „równo”. Jest to proces, który się powtarza, dopóki jednemu z graczy nie uda się zdobyć dwóch punktów z rzędu w stanie „równo”.

Rodzaje punktów w tenisie ziemnym

W tenisie ziemnym, zależnie od istotności zdobytego punktu, go rozróżnia kilka jego rodzajów. Są to: punkty za grę, punkty za set oraz punkty za mecz.

Punkty za grę to te, które zdobywa się podczas poszczególnych partii rozgrywek. To właśnie one składają się na tę charakterystyczną dla tenisa liczbę 15, 30, 40. Kiedy gracz wygra grę, zdobywa 1 punkt do swojego konta w ramach danego seta.

Za punkty za set uważane są te, które zdobywa się po wygraniu całego seta. W profesjonalnym tenisie mężczyźni grają do 3 wygranych setów, a kobiety do dwóch. Wygrany set to zwykle wygrane 6 gier, ale z zastrzeżeniem, że trzeba mieć przynajmniej 2 gry przewagi nad przeciwnikiem.

Jeżeli natomiast chodzi o punkt za mecz, jest to moment kiedy gracz lub para deblowa zdobędzie wymaganą liczbę setów do wygrania całego spotkania. To najbardziej wartościowe punkty, które często decydują o tym, kto awansuje do kolejnej rundy turnieju.

Co to jest tie-break?

Tie-break to specjalna forma gry w tenisie, która jest stosowana w sytuacji, kiedy gra dość często kończy się stanem nierozstrzygniętym po 12 grach (tzw. „6:6”). Wówczas, by nie przedłużać seta w nieskończoność, rozgrywa się tie-break.

W tie-breaku punkty liczy się inaczej, niż w normalnej grze. „15”, „30” i „40” zastępowane są po prostu liczbami od 1 do 7. Pierwszy gracz, który zdobędzie 7 punktów, wygrywa tie-break, o ile ma co najmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Jeśli tak się nie dzieje, gry kontynuują tie-break do momentu, aż jednemu z graczy uda się osiągnąć 2 punkty przewagi.

Warto dodać, że tie-break wprowadza do rozgrywki dodatkowy element strategii i umiejętności. To w jaki sposób gracz radzi sobie w tie-breakach, często świadczy o jego umiejętnościach mentalnych, jak radzenie sobie z presją sowie przemyślanie taktyki gry.

Zasady liczenia punktów w tenisie ziemnym mimo swojego charakterystycznego stylu są niezmiernie ważne dla ogniwa rywalizacji i jak najbardziej do zrozumienia dla każdego fana tego sportu. Choć niecodzienne, nadają one temu sportowi unikalny charakter i sprawiają, że jest tak pasjonujący.